Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, te osobe koje se zanimaju za geologiju, kao i institucije iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, objavljivanje znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi.
Pozivamo vas na predavanje Olega Mandica "Stratigrafija Centralnog Paratetisa - trenutni status i buduće smjernice", koje će se održati 5. ožujka 2019. godine na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu
Pozivamo vas na predavanje mr. sc. Slobodana Kolbaha "Pronalazak i geokemija kredno – paleogenih matičnih stijena ugljikovodika na izdancima Banovine i korelacija s dubokim bušotinama Karlovačke potoline" (Kolbah S., Bulić J., Španić D., Grandić S), koje će se održati 28. veljače 2019. godine u 16 sati u Vijećnici RGNF-a.
Crno-bijela GEA
08.01.2019.
Pozivamo Vas da prijavite fotografije na temu CRNO-BIJELA GEA. Rok za prijavu fotografija je 19. travnja 2019. godine.
Pozivamo Vas na 35. Redovitu godišnju skupštinu HGD-a koja će se održati u srijedu, 12. prosinca 2018. godine, u Vijećnici RGNF-a, s početkom u 18:00 sati.
Poziv na predstavljanje knjiga
23.11.2018.
Pozivamo vas na predstavljanje knjiga;
Boris Vrbanac
Geoznastveni pojmovnik
Stratigrafija
Petrologija magmatskih i metmorfnih stijena i vulkanologija
Vijećnica Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta 6. prosinac 2018. s početkom u 14:00 sati
Poziv na predavanje
18.10.2018.
Pozivamo vas na predavanje;
dr. sc. Oleg Mandic Naturhistorische Museum Wien
Stratigrafija Centralnog Paratetisa - trenutni status i buduće smjernice
koje će se održati u utorak, 6. studenog 2018. u 18h
na Geološko-paleontološkom zavodu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Horvatovac 102a, Zagreb
Predavanje Olega Mandica odgođeno je za 2019. godinu
Hrvatsko geološko društvo i ove godine organizira izložbu fotografija Gea pod nazivom „GEA – Godišnja doba“. Kao i prethodnih godina, izložba će se održati na pet institucija.
Plan odvijanja izložbe je sljedeći:
INA – od 13.6.2018. do 20.7.2018. godine
HGI – od 23.7.2018. do 7.9.2018. godine
HPM – od 10.9.2018. do 12.10.2018. godine;
PMF – od 15.10.2018. do 16.11.2018. godine
RGNF – od 19.11.2018. do godišnje skupštine
Pozivamo vas da posjetite izložbu i glasujete za tri vama najljepše fotografije.
Studentska ekskurzija u Viški arhipelag
28.06.2018.
Geopark Viški arhipelag ugostio je od 30. svibnja do 3. lipnja ekskurziju studenata geologije iz Zagreba koji su imali priliku razgledati bisere Viškog arhipelaga: Modru i Zelenu špilju, uvalu Stiniva, Komižu i Vis, otoke Biševo i Budihovac te se upoznati s njihovom geološkom pričom starom preko 220 milijuna godina.
Ekskurziju je organiziralo Hrvatsko geološko društvo uz potporu Nautičkog centra Komiža d.o.o., Gradine Vis d.o.o. i Hrvatskog geološkog instituta, a u sklopu završnih priprema pred dolazak ekspertnog UNESCO-va tima za evaluaciju budućeg Geoparka Viški arhipelag. Posebno za tu prigodu, zahvaljujući prof. emerit. Jošku Božaniću - jednom od začetnika ideje geoparka, zaplovila je i „Comeza-Lisboa“ s posadom i geolozima koji su iz svjetski poznate falkuše doživjeli ljepote geoparka.
Projekt Geoparka Viški arhipelag inicijativa je Grada Komiže i Visa i dvaju gradskih tvrtki Nautičkog centra d.o.o. i Gradine Vis d.o.o. Važno je naglasiti da geopark osim geološke nastoji valorizirati i kulturnu i povijesnu baštinu te biološku raznolikost područja. Ako ovo ljeto bude potvrđen od strane UNESCO-a Viški arhipelag će biti drugi geopark u Hrvatskoj te prvi takav na Jadranu.
„Iznimno sam zadovoljan ovom trodnevnom posjetom studenata geologije. Nadam se da je ovo tek početak suradnje Geoparka sa ovim mladim znanstvenicima, Hrvatskim geološkim društvom i Hrvatskim geološkim institutom. Mi ćemo uvijek rado biti domaćini ovakvih događanja, jer upravo su takva događanja najbolja podloga za rast i suradnju. Pri samoj posjeti izrodio se niz mogućnosti za suradnju koju ćemo nastojati realizirati čim prije.“ kazao je Jakša Božanić, izvršni direktor udruge Geopark Viški arhipelag – nositelja projekta budućeg geoparka.
Stručni voditelj ekskurzije i „meštar od struke“ kada je u pitanju geologija Viškog arhipelaga – dr. sc. Tvrtko Korbar kazao je „Ovih nekoliko dana provedenih sa studentima i domaćinima u Komiži i na Visu daje mi dodatnu vjeru u uspjeh ovog velikog i značajnog projekta koji je utemeljen upravo na geologiji. Bila je to prigoda i za zadnje korekcije i dopune planova za uređenje geostaza za koje su materijali pripremljeni u proteklih godinu dana. Lijepe i nezaboravne trenutke i prizore koje sam doživio zajedno sa studentima sigurno će oduševiti i stručni evaluacijski tim, ali i buduće posjetitelje geoparka.“
Nautički centar Komiža i Hrvatsko geološko društvo dogovorili su i daljnju stručnu suradnju, posebice u educiranju studenata – nositelja budućeg geoparka Viški arhipelag.
Cengiz Yildirim, Mehmet Akif Sarikaya and Attila ÇinerLate Pleistocene intraplate extension of the Central AnatolianPlateau, Turkey: Inference from cosmogenic exposure datingof alluvial fan, fluvial terraces, landslide, and moraine surfacesalong the Ecemiş Fault Zone
koje će se održati u
ponedjeljak, 18. lipnja 2018. u 16 h
na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu
Vijećnica RGNF-a
Pierottijeva 6, Zagreb
Pozivamo Vas na predavanje „Geopark Viški arhipelag“ koje će održati dr. sc. Tvrtko Korbar 24. svibnja 2018. godine u Vijećnici RGNF-a.
Poziv na predavanje
22.05.2018.
Pozivamo Vas na predavanje „Operativno hidrološko prognoziranje DHMZ-a“ koje će održati dr. sc. Tatjana Vujnović 24. svibnja 2018. godine u Vijećnici RGNF-a.
Pozivamo Vas na predavanje „Utjecaj vulkanskih erupcija na ljudsko zdravlje“ koje će održati dr. sc. Ines Tomašek 21. svibnja 2018. godine u Vijećnici RGNF-a. Dolje ispod (drugi odlomak) bi se zvao Sažetak predavanja: Uvodno će se predstaviti "životni" ciklus vulkanskog pepela i njegov potencijalni utjecaj na ljudsko zdravlje.
Glavni dio predavanja bit će prezentacija rezultata doktorske disertacije te metodologija (iz područja geokemije i toksikologije) kojima je istraženo I) da li prevlake čestica vulkanskog pepela, koje potječu od reakcija s vulkanskim plinovima tijekom erupcije, mogu pridonijeti ili izmijeniti toksičnost pepela, te II) da li istovremeno izlaganje vulkanskim i antropogenim (urbanim) onečišćivačima predstavlja veću opasnost od njihovog udisanja pojedinačno.
Predavanje će sadržavati i diskusiju o iskustvima tijekom rada u inozemstvu u sklopu europskog projekta.
Istraživanje mineralnih resursa zahtijeva inovacije koje mijenjaju geološke ciljeve istraživanja, prirodne lokalitete koja su oduhvaćena ili način na koji se istražuju. Unatoč bogatoj povijesti rudarstva i preostalog bogatstva mineralnih sirovina, trenutni uvjeti unutar EU predstavljaju niz društvenih, političkih, zakonodavnih, troškovnih, tehničkih i fizičkih prepreka istraživanju mineralnih sirovina: prepreke koje treba prevladati inovacijama, dijalozima i reformama.
Pozivamo Vas da prijavite fotografije na temu GEA – godišnja doba. Rok za prijavu fotografija je 20. travnja 2018 godine.
Poziv na predavanja za javnost u Arheološkom muzeju u sklopu projekta „MEND THE GAP / PREMOSTI JAZ“
12.02.2018.
Program predavanja koji će se održati u sklopu H2020 projekta „Smart Integration of Genetics with Sciences of the Past in Croatia: Minding and Mending the Gap“.
Ciklus javnih predavanja u Arheološkom muzeju u Zagrebu 8. veljače - 22. studenoga 2018.